Müteahhitler Birliği Araçlı Eylem Yaptı

26 Ekim 2018

Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği hükümetten alacaklarını tahsil edemediği gerekçesiyle başkent Lefkoşa’da araçlı eylem yapıyor.
Başbakan Erhürman ile görüşen müteahhitler, Bakanlar Kurulu’ndan olumlu bir sonuç çıkana kadar eylemi sürdürme kararı aldı.

Sabah saatlerinde Haspolat Çemberi, Gönyeli Çemberi ve Lefkoşa-Güzelyurt anayolunda toplanan Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği üyeleri araçları ile ilk olarak Maliye Bakanlığı önüne gitti.

Burada basına açıklama yapan Müteahhitler Birliği Başkanı Cafer Gürcafer, müteahhitin Hükümetten alacağının bulunduğunu ancak iyi niyetli yaklaşımlarına rağmen Hükümet edenlerin kendileriyle diyalog kurmaktan kaçındığını ileri sürdü.

Müteahhitler daha sonra Başbakanlık önüne giderek Bakanlıklar yolu olarak bilinen güzergahı trafiğe kapattı.

Ardından Cafer Gürcafer başkanlığındaki bir heyet Başbakan Tufan Erhürman tarafından kabul edildi.

Yaklaşık 1 buçuk saat süren toplantının ardından basına yeniden açıklama yapan Gürcafer, Başbakanın sorunların çözümüne yönelik iyi niyetli bir yaklaşım içerisinde olduğunu söyledi.

Başbakan Erhürman’ın en kısa zamanda Bakanlar Kurulu’nu toplayarak sıkıntılara çare arayacağı sözünü kendilerine verdiğini belirten Gürcafer, “Biz nereden bulursan bul öde noktasında değiliz ancak çözüme yönelik adım atılmalı, Bakanlar Kurulu’ndan olumlu bir sonuç çıkana kadar eylemi devam ettireceğiz” dedi.

Hükümetin müteahhide borcu bulunduğunu ancak sosyal sigortalar dairesinin borçlara karşılık haciz işlemi yaptığını, Belediyelerin de bazı yasaların arkasına saklanarak ödeme yapmadığını dile getiren Gürcafer, bunun kabul edilebilir olmadığını kaydetti.

Gürcafer, müteahhidin alacağındel, 200’den fazla sektör çalışanının da alın teri olduğunu söyleyen Gürcafer, yaklaşık 70 milyon TL’lik alacak farkının ödenmesi için Hükümetin kararını bekleyeceklerini söyledi.
Cafer Gürcafer, Bakanlar Kurulu kararına kadar müteahhitlerin araçlarının eylem bölgelerinde bekletileceğini de belirtti.