LTB Hudutları Dahilinde Yapılan İşlerde, Prosedür ve Harçlarda Değişiklik!

14 Aralık 2017

TÜM ÜYELERİMİZE DUYURULUR

Bildiğiniz üzere Lefkoşa Türk Belediyesi hudutları dahilinde gerçekleştirilen yapım işlerinde beton dökme, uzun süreli vinç vb. ağır vasıta çalıştırma gereken durumlarda, LTB ve Lefkoşa Polis Müdürlüğü Trafik Şubesi’nden izin alınmak şartı ve LTB’ye 90 TL/saat harç ücreti ödenerek, sadece belirlenen süreler için geçerli olmak üzere an “yol kapatma izni” alınmaktadır.

Ancak, gerek beton araçlarının inşaat alanına planlanan saatlerde gelememesi, gerekse yapılan işlerin planlanmasında öngörülemeyen aksaklıklar yaşanması sebebiyle, LTB’den alınan izin sürelerinde büyük sorunlar yaşanmakta ve bunun neticesinde de müteahhidimiz ya işi durdurmak yada yarım bırakmak zorunda kalarak büyük kayıplar yaşamaktadır. Bununla birlikte, LTB’nin uygun bularak verdiği izin saatlerinde bazen Polis’in izin vermemesi söz konusu olabilmekte, bu da müteahhidin defalarca iki kurum arasında sorunu giderebilmek için gidip gelmesine ve gereksiz zaman kaybı yaşamasına yol açmaktadır.

Bu sorunların giderilmesine yönelik Birliğimiz, LTB Başkanı ve Zabıta Ekipleri, Lefkoşa Polis Müdürü ve Trafik Şubesi Amirliği ve diğer ilgili merciler ile çeşitli görüşmeler gerçekleştirmiştir. Tüm tarafların iyi niyetli, yapıcı ve olumlu çabaları neticesinde konu aşağıdakigibi şekillenmiştir. Buna göre;

Yol kapatma izni ile ilgili başvuru en az 1 gün önceden LTB’ye yapılacak ve Belediye yetkilileri anında polis ile irtibata geçip mutabık kalınarak izin verilecek. Böylelikle izin alma işlemi tek bir noktadan hızlı bir şekilde tamamlanabilecek.

İzin için LTB’ye ödenen harç 90TL/Saat’ten 45TL/Saat’edüşürülmüş olup öngörülemeyen aksaklıklar da göz önünde bulundurularak, maliyet açısından ek külfet gelmeden daha uzun süreli izin talep etme olanağı sağlanmıştır.

Alınan izin süresinin aşılmasına ihtiyaç duyulması veya bildirilmesi gereken bir sorun oluşması durumunda, LTB’nin 24 saat hizmet verecek olan nöbetci zabıta ekiplerine 05488441958 numaralı hattan ulaşarak bildirimde bulunabilinecek ve oluşacak ek ödeme sonraki iş gününde yapılalabilinecektir.

Ayrıca yapmış olduğunuz inşaat faaliyetlerinde Pazar günleri faaliyette bulunmanızın gerekli olduğu durumlarda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan önceden yazılı izin alınması gerekmektedir. Buna ilaveten Çevre Yasası uyarınca gürültü çıkaran makinaların konut bölgelerinde 19:00 Akşam – 08:00 Sabah saatleri aralığında kullanılamayacağı da koşuldur.

Bilgilerinize sunar, inşaatlarda iş sağlığı ve güvenliği tedbirleri ile trafik emniyetinin sağlanması gerektiğini hatırlatır, çalışmalarınızda başarılar dileriz.

Cafer GÜRCAFER

Başkan

K.T.İnşaat Müteahhitleri Birliği