KTİMB ve OSEOK: “Çözüm Sürecinin Tıkanmış Olmasının Kimseye Faydası Yok”

13 Nisan 2018

Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği (K.T.İ.M.B.) ve Kıbrıs İnşaat Müteahhitleri Birlikleri Federasyonu (O.S.E.O.K.), yaptıkları ortak basın açıklaması ile Kıbrıslı liderleri başarılı sonuçlar alacak yönde yeniden görüşme sürecini başlatmaya çağırdılar. Kıbrıs sorununa ilişkin çözüm sürecinin tıkanmış olmasından duydukları endişeyi dile getiren örgütler, bunun devam etmesinin iki toplumun da faydasına olmayacağını vurguladılar. Açıklamanın tam metni şöyle:

“Bizler Kıbrıslı Türk ve Rum müteahhitlerin temsilcileri Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği (K.T.İ.M.B.) ve Kıbrıs İnşaat Müteahhitleri Birlikleri Federasyonu (O.S.E.O.K.) olarak, Kıbrıs sorununa ilişkin çözüm sürecinin bir süredir tıkanmış olduğunu büyük bir endişe ile gözlemlemekteyiz.

Kıbrıs sorununun şu anki hali ile devam etmesinin Kıbrıs halkının faydasına olan bir süreç olmadığı inancındayız.

Belirtmek isteriz ki, Birleşmiş Milletler, Avrupa Hukuku ve Uluslararası Hukuk zeminine dayanan, Kıbrıs halkının haklarını ve özgürlüklerini garanti eden bir çözüm modelinin belirlenmesini dört gözle beklemekteyiz.

Bizler Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği (K.T.İ.M.B.) ve Kıbrıs İnşaat Müteahhitleri Birlikleri Federasyonu (O.S.E.O.K.) olarak Liderlerimizi, başarılı sonuçlar alacak yönde yeniden görüşme sürecini başlatmaya çağırdığımızı ve bu yönde atacakları adımları desteklediğimizi kamuoyu ile paylaşırız.”

 

Cafer GÜRCAFER                                                                                    Costas ROUSHAS           

         KTİMB Başkanı                                                                                           OSEOK Başkanı