“İnşaatları Durdurun, Çalışanlara Tatil Verin”

01 Mayıs 2018

Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer, yayınladığı 1 Mayıs İşçi Bayramı mesajında, 1 Mayıs gününün çalışanların günü olduğunu kaydederek, “hiçbir surette o günde işçilerin çalışmaması gerektiğini vurgular, tüm üyelerimizi 1 Mayıs gününün çalışanların günü olduğunun bilinciyle hareket ederek inşaat faaliyetlerini durdurmaya ve çalışanlarına tatil vermeye çağırırız” ifadelerini kullandı. Gürcafer’in mesajı şöyle:

“1 Mayıs İşçi Bayramı, alın teri kazancının kutsallığı ve demokrasi ve güvenli gelecek için mücadele günüdür.

Ülkemizde de dünyada da emekçilerin sömürüldüğünü, uzun saatler can güvenliğinden yoksun olarak çalışmaya zorlandığını ve emek odaklı sorunların artarak devam ettiğini üzülerek görüyoruz. Bu haksızlık ve adaletsizliklerin çözülmesi için hem toplumsal duyarlılığın artması hem de yasalarımızın güncellenerek titizlikle uygulanması gerekmektedir.

Birliğimizin özellikle iş sağlığı ve güvenliği hususunda her zaman çok hassas olduğunu ve bu konunun öncelikli çözümlenmesi gereken sorun olarak hükümetlerin birincil vazifesi haline gelmesi gerektiğini her fırsatta söylediğini hatırlatmak isterim. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Zeki Çeler’in de bu hususta göstermiş olduğu kararlılık bizleri memnun etmektedir.

Ancak iş sağlığı ve güvenliğinin gerçek anlamda hayat bulması için yalnızca inşaatları durdurmanın yeterli olmayacağını, eş zamanlı olarak bazı adımlar atılması ile sorunun çözümünün sağlanabileceğini ve bu hususta devletin özele örnek olacağı bir yapıya süratle dönüşmesininin önemini yinelemekte fayda görmekteyim. Bizler Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği olarak, iş kazalarının önlenmesi içi üzerimize düşen hiçbir sorumluluktan kaçmayacağımızın da altını çizerim.

Öte yandan, 1 Mayıs’ta, ülkemizde alın teri döken tüm emekçilere dinlenme hakkı verilmesi gerektiğini ve hiçbir surette o günde işçilerin çalışmaması gerektiğini vurgular, tüm üyelerimizi 1 Mayıs gününün çalışanların günü olduğunun bilinciyle hareket ederek inşaat faaliyetlerini durdurmaya ve çalışanlarına tatil vermeye çağırırız.

Bu duygu ve düşüncelerle, 1 Mayıs İşçi Bayramı’nın çalışma barışı ile dayanışma ruhunun güçlenmesine ve emekçilerin daha refah bir dünyada yaşamasına vesile olamasını temenni eder, tüm dünya emekçilerinin emek ve dayanışma gününü kutlarım.”