“İnşaat ve Gayrimenkul Sektörü Gelişim Stratejisi” tanıtıldı

28 Temmuz 2017

Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği’nin The Management Center ile hazırladığı “İnşaat ve Gayrimenkul Sektörü Gelişim Stratejisi”, bugün Merit Otel’de düzenlenen etkinlikle tanıtıldı.

Etkinliğe, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Yüksek Mahkeme Başkanı Narin Ferdi Şefik, 3.Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, İçişleri Bakanı Kutlu Evren, Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ersan Saner, bazı milletvekilleri, siyasi parti temsilcileri ve diğer yetkilileri ile sektör temsilcileri de katıldı.

GÜRCAFER: “İYİ BİR EKONOMİK YAPI ANCAK GELECEĞİ PLANLAYARAK ELDE ELDİLEBİLİR”

Etkinliğin başında bir konuşma yapan Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer, iyi bir ekonominin ancak geleceği planlayarak elde edilebileceğini kaydetti.

Sürdürülebilir bir ekonomik yapıya ulaşmanın önemine işaret eden Gürcafer, bunun diğer ülkelerle ilişki kurabilmek açısından da gerekli olduğunu anlattı.

Kendi ayakları üzerinde duran bir ekonomik yapı için planlamanın oldukça önemli olduğunu vurgulayan ve stratejiyi bu amaçla hazırladıklarını anlatan Gürcafer, bunun diğer sektörlere de örnek olmasını diledi.

AKINCI: “YILLAR ÖNCE GÜNDEME ALINMIŞ OLMALIYDI”

Konuşmasında planlamanın önemine işaret eden Akıncı, bu konunun yıllar önce gündeme alınmış olması gerektiğini ifade etti.

İmar Planı kavramının daha önce gündeme geldiğine, kedisinin de belediye başkanlığı yaptığı dönemde Lefkoşa’nın her iki yakasını kapsayan bir planlama çalışması yapıldığını anlatan Akıncı, 1984’te hazırlanan bu planın ancak kendisi 2001 yılında bakan olunca hayata geçtiğini belirtti.

“En kötü plan bile plansızlıktan iyidir” diyen Akıncı, bu bağlamda “İnşaat ve Gayrimenkul Sektörü Gelişim Stratejisi”nin önemli olduğunu vurguladı.

“KIBRIS’TA HAYAT DEVAM EDİYOR”

“Bu çalışmanın bize verdiği bir mesaj daha vardır: Kıbrıs’ta hayat devam ediyor” diyen Akıncı, çözüm olsun olmasın hayatın durmadığını, bu nedenle planlamanın önem taşıdığını belirtti.

Akıncı, bunu yapmanın olası bir çözüme hazır olmak açısından da önemli olduğunu kaydetti.

STRATEJİ SUNUMU YAPILDI

Hazırlanan strateji raporunun sunumu Management Centre Proje Koordinatörü İzge Arısal tarafından yapıldı.

Rapora göre strateji, “Sürdürülebilir kalkınma ve ekonomik büyümeye nitelikli katkı yapan; toplumsal yapının ve sosyal refahın gelişmesine etki eden; çevreyle dost; kalite standartlarına uygun bina ve konut arzı sağlayan bir sektör” yaratma vizyonu taşıyor.

Bu vizyona ulaşabilmek için belirlenen amaçlar ise şöyle:

“İnşaat ve gayrimenkul sektörünün turizm ve yükseköğrenim ile birlikte entegre gelişimini sağlamaya dönük politikaların oluşturulması ve uygulanması. Ülkesel planlama sisteminin geliştirilmesi ve planların uygulanırlığının artırılması. İnşaat ve gayrimenkul sektöründe kalite standartlarına uyumun sağlanması ve etkin denetim mekanizmalarının oluşturulması. İnşaat ve gayrimenkul sektöründe yatırım ortamının iyileştirilmesi.”