Gürcafer: “Bu Zihniyetin Topluma Hiçbir Faydası Olamaz”

24 Ocak 2018

Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer yaptığı yazılı açıklamada, Meclis dışında ve içinde yaşananları kınadı. Yaşananları “halka karşı yapılmış aleni bir saygısızlık” olarak nitelendiren Gürcafer, “Düşünce ve ifade özgürlüğünü hazmedemeyen, kendi gibi düşünmeyene tahammülü olmayan, hoşgörüden nasibini almamış ve farklı düşünceler karşısında şiddete başvurmayı meziyet sayan bir zihniyetin bu topluma hiçbir faydası olamaz” dedi. Açıklama şöyle:

“Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği olarak, dün Meclis’te milletvekillerinin yemin töreni esnasında, gerek Meclis dışında gerekse Meclis içinde yaşananları halkımıza karşı yapılmış aleni bir saygısızlık olarak değerlendirmekteyiz.

İş dünyası temsilcileri olarak ekonominin çarklarının durma noktasına geldiği, her alanda var olan plansızlıktan dolayı keşmekeş yaşandığı ve bunun böyle devam edemeyeceği hususlarına defalarca vurgu yaptık. Yapılan son seçimle ortaya çıkan Meclis yapısının, ülkede yaşanan sıkıntılara çözüm üretebilme yeteneğinin geçmişe göre daha yüksek olması beklentisi içerisindeyiz.

Bizler böylesi bir beklenti ve heyecanla vekillerimizin yemin ederek göreve başlamasını beklerken yaşanan şiddet olayları bizleri derinden üzmüştür.

Özellikle Sayın Cumhurbaşkanımızın, Yüksek Mahkeme Başkanımızın ve daha birçok değerli misafirin, halkımızın iradesini onurlandırmak amacı ile bulundukları bir ortamda sergilenen bu davranışlar, bizlere yapılmış saygısızlığı ikiye katlamıştır.

Gerekçesi ne olursa olsun düşünce ve ifade özgürlüğünü hazmedemeyen, kendi gibi düşünmeyene tahammülü olmayan, hoşgörüden nasibini almamış ve farklı düşünceler karşısında şiddete başvurmayı meziyet sayan bir zihniyetin bu topluma hiçbir faydası olamaz.

Bu ülkede yaşayan insanlar olarak, farklı siyasi görüşlerimiz olmasına rağmen, medeniyetin, hoşgörünün, saygının ve sevginin hakim olduğu ortak vatan düşüncesini benimsemiş bulunmaktayız. KKTC Meclisi’nde de bu düşünceye saygı duyan insanlar görmek isteriz.

Kabadayı havalarında bir yaşam biçimini seçmek, insanlara korku salmaktan haz almak kişinin kendi tercihidir ama bu davranışların yeri Meclis değildir. Meclis halkındır. Bu nedenle, bu gibi davranışlar sergilemeyi tercih edenlerin Meclis’te yeri yoktur.”