Gürcafer: “Yalnızca İnşaatları Durdurmak Yeterli Değildir”

08 Şubat 2018

K.T. İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer, iş sağlığı ve güvenliği çerçevesinde başlatılan denetimler ile ilgili açıklama yaptı. Gürcafer’in açıklaması şöyle:

“Son günlerde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından İş Sağlığı ve Güvenliği çerçevesinde başlatılan denetimler Birliğimizinin bilgisindedir ve de bu hususta Birliğimiz, Bakanlık ile diyalog halindedir.

Bu süreçte, hem üyelerimizin menfaati hem de çalışanlarımızın güvenliğini göz önünde bulundurarak etkili diyaloğumuzu sürdürdük, sürdürmeye devam edeceğiz.

Her zaman belirttiğimiz gibi, hiçbirşey insan hayatından daha değerli değildir. Geçmişte yaptığımız açıklamalarda da iş sağlığı ve güvenliği konusunun öncelikli çözümlenmesi gereken sorun olarak hükümetlerin birincil vazifesi haline gelmesi gerektiğini söylemiştik. Bu nedenle, 2 Şubat 2018, Cuma günü Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı görevini devralan Sayın Zeki Çeler’in göreve gelir gelmez bu konuyu birincil vazife olarak masaya yatırması bizleri memnun etmiştir.

Ancak iş sağlığı ve güvenliğinin gerçek anlamda hayat bulması için yalnızca inşaatları durdurmak yeterli olmayacaktır. Eş zamanlı olarak atılması gereken adımlar da atılarak sorunun çözümü sağlanabilir. Bu hususta devletin özele örnek olacağı bir yapıya süratle dönüşmesini beklemekteyiz. Aksi taktirde yapılanlar palyatif bir adımdan öteye gitmeyecektir.”