Gürcafer: “Kadına yönelik şiddetin son bulması için kararlı adımlar atılmalı”

06 Mart 2020

Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Yayımladığı mesajda Gürcafer kadına yönelik şiddet olaylarının çoğaldığının altını çizerek, bu durumun son bulmasına yönelik yetkili makamların kararlı adımlar atması gerektiğini vurguladı.

Gürcafer’in mesajı şu şekilde:

“Ülkemizde kadınların ekonomik, toplumsal ve siyasi alanlara katılımları ve temsilleri ne yazık ki arzulanan noktada değildir.

Kadınların toplumsal ve siyasi alanlardaki temsiliyetinin yetersizliğinin yanı sıra kadın istismarı, kadına yönelik şiddet ve cinsiyet ayrımcılığı gibi konuların hala gündemimizi meşgul etmesi ise kadın haklarında ne ülkemizin ne de dünyanın istenilen noktada olmadığının kanıtıdır.

KKTC’de kadın istismarı ve kadına yönelik şiddet konularının ürkütücü boyutlara vardığı bu dönemde, yetkilileri kadın istismarı ve kadına yönelik şiddetin son bulması için ivedi ve kararlı adımlar atmaya çağırır; ülke siyasetinde, ekonomisinde, çalışma hayatında ve sosyal yaşamda kadınları daha etkin olarak görme arzumuzu yineleriz.

Bu duygu ve düşüncelerle, tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü içtenlikle kutlarız.”