Gürcafer: “Kadın Haklarında İstenilen Noktada Değiliz”

08 Mart 2018

Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer, yaptığı yazılı açıklama ile 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutladı. Açıklama şöyle:

“Ülkemizde kadınların ekonomik, toplumsal ve siyasi alanlara katılımları ve temsilleri ne yazık ki arzulanan noktada değildir.

Her ne kadar 7 Ocak Genel Seçimlerinin ardından kadın milletvekili sayısının 4’ten 9’a yükselmesi ve kadın milletvekili oranının yüzde 18’e çıkması bizleri memnun etse de bunu yeterli bulmuyoruz. Çünkü kadınların her alanda güçlü ve eşit bir şekilde var olmaları için verilen mücadeleyi bir ‘kadın’ meselesi olarak değil, bir ‘demokrasi’ meselesi olarak görüyoruz.

Kadınların toplumsal ve siyasi alanlardaki temsiliyetinin yetersizliğinin yanı sıra kadın istismarı, kadına yönelik şiddet ve cinsiyet ayrımcılığı gibi konuların hala gündemimizi meşgul etmesi ise kadın haklarında ne ülkemizin ne de dünyanın istenilen noktada olmadığının kanıtıdır.

KKTC’de sadece resmi kayıtlara baktığımızda bile kadın istismarı ve kadına yönelik şiddet konularının ne kadar ürkütücü boyutlarda olduğunu görebiliyoruz. Kayıtlara göre, KKTC’de 2011 – 2016 yılları arasında 5 kadın cinayete kurban gitmiş, 1 kadın eşinin şiddetinden kaçmak isterken evinin balkonundan düşüp hayatını kaybetmiştir. 2017 yılında ise 5 kadın öldürülmüştür. Yine 2017 yılında, Sosyal Hizmetler Dairesi’ne yansıyan şiddet vakası sayısı 281’dir. Tüm bu veriler Kuzey Kıbrıs’ın kadın haklarında sınıfta kaldığını göstermektedir.

Bu nedenle, yetkilileri kadın istismarı ve kadına yönelik şiddetin son bulması için ivedi ve kararlı adımlar atmaya çağırır, ülke siyasetinde, ekonomisinde, çalışma hayatında ve sosyal yaşamda kadınları daha etkin olarak görme arzumuzu yineleriz.

Bu duygu ve düşüncelerle, tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü içtenlikle kutlarız.”