Gürcafer: “Ekonominin iyileşmesi aşı ile paralel yürüyecektir”

08 Ocak 2021

Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer, Avrupa Birliği’nden ve Türkiye’nin Çin’den almış olduğu aşılardan bizlere verileceği konusunda teyit aldıklarını belirterek “Sadece bizim ülkemiz değil tüm dünyada ekonominin iyileşmesi artık aşı ile paralel yürüyecektir” şeklinde konuştu.

Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer, Kıbrıs Genç TV’de Nazar Erişkin’in hazırlayıp sunduğu ‘Bugüne Dair’ programına konuk oldu.

“AB’DEN VE TÜRKİYE’DEN AŞI GELECEĞİNİN TEYİDİNİ ALDIK”

Küçük bir toplum olduğumuzu ve bunun avantaja çevirilmesinin mümkün olduğunu vurgulayan Gürcafer, “300–350 bin aşıya bizim bir şekilde ulaşmamız gerekir. Bununla ilgili ilk adımlar atılmıştır. Avrupa Birliği’nden bize aşı verileceği teyit edilmiştir. Ben de Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği başkanı olarak yapmış olduğum temaslarda AB’nin ve Türkiye’nin almış olduğu aşılardan bizlere verileceği konusunda teyit aldım” dedi.

“AYDA 20-25 BİN AŞI İLE EKONOMİYİ DÜZELTMEK MÜMKÜN OLMAZ”

Sivil Toplum Örgütü olarak güneydeki paydaşlarımız ve AB ile olan temaslarımızla birlikte toplum adına aşıların bir an önce alınması ile ilgili devreye gireceklerini belirten Gürcafer, “Türkiye’de Çin’den 50 milyon aşı alınacak ama bu aşılar 2021 yılının sonuna kadar gelecek. Eğer bizde de aşıların gelişi 2021 yılı sonuna kadar yayılacaksa ve ayda bize ortalama 20-25 bin aşı gelecekse ekonomimizi normalleştirmeyi başarmamız mümkün değildir. Çünkü ayda yapılacak olan 20-25 bin aşı ile kapıları açamaz, karantinaları da kaldıramayız” ifadelerini kullandı.

Gürcafer şöyle devam etti:

“Biz küçük bir toplumuz ve bunu bir avantaja çevirebiliriz. Bu saatten sonra toplumun aşılanmasına, aşılanma ile birlikte açılımın gerçekleşmesine ve aşılanmış insanların ülkeye gelmesini hedefleyen bir politikayla, dünyadan çok daha kısa bir sürede normalleşebiliriz. Dolayısıyla bu durumu da avantaja dönüştürebiliriz.”

KTİMB Başkanı Cafer Gürcafer, “Ülkemizde bir çok şeyi gözden geçirmenin zamanı geldi. Bu yöntemle biz hiçbir yere varamayız, varamayacağız da… İktidar değişiklikleriyle, bireylerin değişmesiyle, kaldığı yerden devam etmesi yöntemiyle ve sürekli tekrarlanan ‘kamuda reform yapılması lazım’ söylemleriyle bir yere varamayız” sözlerine yer verdi.

“44 YILDA 46 FARKLI HÜKÜMET MODELİ GELİŞİRSE BU ÜLKEDE HİÇBİR ŞEY YAPAMAZSINIZ”

Öncelikle siyaset kurumunda reform yapılması gerektiğini savunan Gürcafer, “ülkeyi yöneten ve en donanımlı insanlardan oluşması gereken sektörün siyaset kurumu olması gerekir. Dolayısıyla oralarda reform yapmak ve sonra aşağılara inmek gerekir. 44 yılda 46 iktidar, yani 46 farklı hükümet modeli gelişirse bu ülkede hiçbir şey yapamazsınız” dedi.

“BİZİM KÖKLÜ ÇÖZÜMLERİN PEŞİNE DÜŞME ZAMANIMIZ GELDİ”

Öncelikle salgın illetinin atlatılması gerektiğini belirten Gürcafer, “Yakın zamanda yönetim kurulumla birlikte yeni kabineye ziyaretler gerçekleştirdim.  Bu ziyaretlerde karşımızdaki koltukta görev değişikliği kaynaklı sürekli başka birileri oturdu. Hep aynı şeyleri konuştuk ama hiçbir şey de sonuçlanamadı. Bu durum ise bizim inancımızı yitirmemize sebep oldu. Artık bu dönemeci, yani bu salgın illetini defettikten sonra bizim, köklü çözümlerin peşine düşme zamanımız geldi” şeklinde konuştu.

Ülkemizde bir çok şeyi gözden geçirmenin zamanı geldiğini belirten Gürcafer, anlayışın ve zihniyetin değişmesi gerektiğini, özellikle de siyaset kurumunda reforma gidilmesi gerektiğini söyledi.