Gürcafer: “Devletten Alacağımız Zibile Döndü”

13 Nisan 2018

Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer, yaptığı yazılı açıklamada, yükselen döviz karşısında herhangi bir önlem alınmaksızın beklemeye kimsenin tahammülünün kalmadığını vurguladı. Dövizdeki hareketlerden tüm kesimler kadar müteahhitlerin de etkilendiğini belirten Gürcafer, Devletten aylardır ödemesini alamayan firmaların alacaklarının da ‘zibile döndüğünü’ vurguladı. Gürcafer, hükümeti ivedi olarak ekonomik örgütlerle toplantı yapmaya çağırdı. Açıklama şöyle:

“Son dönemde yükselen döviz karşısında hem vatandaş, hem esnaf hem de iş çevreleri hayatta kalma mücadelesi vermektedir.

Dövizin başını alıp gittiği bugünlerde, Devlete iş yapan ve siyasi gelişmelerden ötürü altı aydır ödemesini alamayan müteahhit firmalarımızın alacakları da fiyat farkı vermemek üzere, çağdışı zihniyetle hazırlanmış şartnamelerden dolayı zibile dönmüştür.

Ülke ekonomisinin geldiği duruma dayanmaya ne vatandaşın ne de bizlerin gücü kalmamıştır. Bu durum yetkililerin süretle hareket etmesini zorunlu kılmaktadır. Daha fazla beklemeye tahammülümüz yoktur.

Bu nedenle, kısa vadede yapılması gerekenlerle ilgili olarak hükümetin ivedi olarak adım atmasını ve bu çerçevede ekonomik örgütleri toplantıya çağırmasını beklemekteyiz.”

Cafer GÜRCAFER

Başkan

K.T. İnşaat Müteahhitleri Birliği