Gürcafer: “Bu Ülke Bu Denli Sosyal Çelişkiyi Kaldıramaz”

01 Haziran 2020

Koronavirüs sonrası ülke ekonomisi hakkında açıklama yapan KTİMB Başkanı Cafer Gürcafer, açıklanan ekonomik tedbirlerin hiçbir yaraya merhem olmadığını vurgulayarak, reel sektörün yaralarının sarılacağına yönelik inancını yitirdiğini kaydetti.

Ayrıca, TC ile imzalanan protokolün de toplum içerisinde kutuplaşmaya neden olacağını vurgulayan Gürcafer, protokolün içeriğinin kamu çalışanına ışık tutarken, özel sektör çalışanına karanlığı reva gördüğünü ifade ederek, “Covid-19 tehdidinden daha büyük bir tehditle burun burunayız” dedi.

Gürafer’in açıklaması şöyle:

“Salgın sürecinin başından bugüne değin büyük bir özveri ve dayanışma örneği sergileyen insanımız, yine bir kutuplaşmanın içerisine sürükleniyor. Reel sektör ile kamu çalışanı arasındaki çelişki hortlamış durumda… Açıklanan ekonomik önlemler hiçbir yaraya merhem olamamıştır. Ülkedeki tüm sektörler uçurumdan aşağı kaymaktadır.

Covid-19 tehdidinden daha büyük bir tehditle burun burunayız. On binlerce insanımızın işsizlikle karşı karşıya olduğu bir haziran ve temmuz ayı bizleri bekliyor. Bu ülke bu denli sosyal bir çelişkiyi kaldıramaz.

Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hükümeti Arasında İktisadi ve Mali İş Birliği Anlaşması’nın içeriği de kamu çalışanına ışık tutmuş, özel sektör çalışanına ise karanlığı reva görmüştür. Türkiye Cumhuriyeti’nden gelecek parayla oldukça rahatlamış olan hükümet, zaten  kaplumbağa hızında devam eden ekonomik önlem arayışlarını bir o kadar daha yavaşlatmıştır. Reel sektörün yaralarının sarılacağına yönelik inancımız artık tükenmiştir. Artık bizden anlayış beklemeyin.”