Eylem Kararının Ardından İlerleme Sağlandı

06 Ağustos 2018

Sn. Üyelerimiz,

3 Ağustos 2018 Cuma günü gerçekleştirdiğimiz toplantıda, sektörel sorunların aşılabilmesi için hükümet yetkililerine bir hafta süre tanınması ve bu sürenin sonucunda herhangi bir olumlu netice alınamaması halinde eyleme gidilmesi kararının ardından hükümet yetkilileri ile temaslarımız hızlanmış ve olumlu ilerlemeler kaydedilmiştir.

Yapılan görüşmelerde kamu ihalelerinde avans, fiyat farkı ve metrajların bağlayıcı olması hususunda yetkililerle uzlaşıya varılmış ve askıda bulunan ihalelere avans ödemesi dahil edilmiştir. Devam etmekte olan görüşmeler dahilinde yarın tekrardan bir toplantı gerçekleşecek ve ayrıcayapılan çalışmaların, haftaya gerçekleşecek olan Bakanlar Kurulu toplantısında gündeme alınarak uygulamaya geçmesi hedeflenmektedir.

Yetkililer tarafından gösterilen yapıcı yaklaşım neticesinde prensip olarak ihalelere teklif verilmemesi yönündeki tutumumuz bir süreliğine askıya alınmış olup ihalelere teklif vermek isteyen üyelerimizin Merkezi İhale Komisyonu’ndan ihaleler ile ilgili detayları takip etmeleri rica olunur.

Yabancı uyruklu kişilerin ülkemizden konut edinme sayısında artış sağlanması, Kat Mülkiyeti ve Kat İrtifakı Tüzüğü’nde düzenlemelere gidilmesi, yurt dışında yaşayan Kıbrıslı Türkler ile ilgili hazırlanmasını talep ettiğimiz paket ve diğer konularla ilgili devletin yetkili organları ile görüşmelerimiz devam etmektedir.

Görüşmeler neticesinde kaydedilen gelişmeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Cafer GÜRCAFER

K.T. İnşaat Müteahhitleri Birliği (a)

(Başkan)