Ekonomik Sıkıntıların Aşılması İçin Takvimli ve Sonuç Odaklı Çalışma Başlatılacak

01 Haziran 2018

Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği (KTİMB) Başkanı Cafer Gürcafer ve Birlik temsilcileri, Başbakan Tufan Erhürman’ı ziyaret ederek, yaşanan ekonomik sıkıntıların aşılmasına ve sektörel iyileştirmeler yapılmasına yönelik önerilerini sundular. Toplantıda, gelecek hafta ilgili diğer bakanlıkların da katılımı ile daha detaylı bir toplantı gerçekleştirilerek, takvimli ve sonuç odaklı bir çalışma başlatılmasına karar verildi.

Cafer Gürcafer başkanlığındaki KTİMB heyeti, Başbakan Tufan Erhürmanı ziyaret etti. Ziyarette dövizin yükselmesiyle ortaya çıkan ekonomik tablo, bunun sektörlere etkisi, inşaat sektörüne etkisi ve inşaat sektörünün ekonomik krizin aşılmasındaki potansiyeli ele alındı.

KTİMB’nin sunduğu öneriler arasında;

  • Faiz farkı fonuna kaynak yaratılması ve TL borçlanarak belli limitler içinde ilk konutunu alacak kişilere belli oranlarda bu fondan destek sağlanması,
  • Tapu harçlarının düşürülmesi,
  • Yurt dışında yaşayan Kıbrıslı Türklerin ana yurtları ile bağlarının sağlanmasına yönelik çalışmalar yapılması,
  • Yabancılara mal satışında kolaylıklar sağlanması bulunuyor.

KTİMB’nin Başbakan Erhürman’a önerilerini aktardığı ve karşılıklı görüş alışverişinde bulunulan toplantıda, önümüzdeki hafta Başbakanlık ve KTİMB yetkililerinin yanı sıra ilgili diğer bakanlık yetkililerinin de katılımı ile daha detaylı bir toplantı yapılmasına ve her bakanlığın  belirli bir takvim çerçevesinde görevler üstlenerek sonuç odaklı çalışmalar başlatmasına karar verildi.