Araçlı Eylem Sonlandırıldı

27 Ekim 2018

Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği Yönetim Kurulu dün akşam geç saatlerde toplandı ve başbakanlık önündeki araçların kaldırılması yönünde karar aldı.

Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği Yönetim Kurulu, araçlı eylemin sona erdirilmesi konusunda yazılı açıklama yaptı.

Müteahhitlerin eylemine neden olan sorunların teknik heyet ile görüşülmeye başlandığı ve Salı günü Bakanlar Kurulu’nda ele alınarak karar üretileceği bilgisinin alındığının belirtildiği açıklamada “Gelinen noktada tıkanıklığın kısa sürede giderileceği anlaşılmaktadır” dendi.

Açıklama da“Tepkileri örgütlemek suretiyle hükümeti zora sokmak veya başka hükümet oluşumlarına zemin oluşturmak gibi bir derdimiz yoktur. Derdimiz ülke ekonomimizin içerisinde bulunduğu krizden çıkmasıdır. Derdimiz bu sektörden geçimini sağlayan binlerce insanın evine ekmek götürebilmesidir. Ülkemizin kaynaklarının bu zor günlerde olabildiğince eşit dağıtılarak kimseye üvey evlat muamelesi yapılmamasıdır”denildi.

“Biz sorumlu bir sivil toplum örgütü olarak, denetçilik görevimizi yerine getiriyoruz. Bunun net olarak böyle bilinmesini ve farklı yorumlar yapılmamasını isteriz”denilen açıklamada, en demokratik hakk olan eylem yapma hakkını kullanarak sokağa çıktıklarını ve içerisinde bulundukları zor durumu halkla paylaşarak ülkeyi yönetenlere hep birlikte haykırdıkları belirtildi.

Sıkıntılarının Teknik Heyet ile görüşülmeye başlandığı beliritilen açıklamada salı günü toplanacak Bakanlar Kurulu’nda değerlendirilerek bir karar üretileceği bilgisinin alındı kaydedildi.

Açıklamada, “Teknik Heyet ile görüşmelerin başlamış olması demek sürecin son aşaması demektir ve kamu maliyesindeki bizlerle ilgili tıkanıklığın kısa sürede giderileceği anlamını taşımaktadır” ifadelerine de yer verildi.

Açıklamada şu ifadelere de yer verildi;
“Bu noktada bize düşen sorumluluk bilinci ile hareket etmektir. Gelinen noktada başta Sayın Başbakan ile yapmış olduğumuz görüşme, devamında teknik heyetin çalışmaya başlamış olması ve en önemlisi Kıbrıs Sorununa çözüm bulunması yönünde başlamış olan yeni süreci olumsuz etkilememe adına, bugün eylemimizi sonlandırma kararı almış bulunmaktayız.

Eyleme her zaman olduğu gibi birlik ve beraberlik ruhu içerisinde destek veren tüm üyelerimize, ayrıca yarattığımız trafik olumsuzluğuna maruz kalmasına rağmen hoşgörüyle yaklaşan tüm halkımıza teşekkür ederiz”.