Gürcafer: “Taşyapı İnşaat’ın Müteahhitlik İzni İptal Edilmeli”

02 Mart 2018

Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer, Ercan Havaalanı ile ilgili ihale sürecinin hukukun üstünlüğü temelinde ele alınıp, hukuka aykırı olarak Taşyapı İnşaat Taahüt Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ye verilmiş olan müteahhitlik izninin bir an önce iptal edilmesini talep etti. Açıklama şöyle:

“7 Ocak Genel Seçimi’nin ardından kurulan hükümetten en büyük beklentimiz ülkede hukukun üstünlüğünü tesis etmesidir. Küçükten büyüğe, yerliden yabancıya, ülke sınırlarımız içerisinde hukuk mekanizmasının herkes için eşitlik ilkesine bağlı olarak çalıştığının görmek istiyoruz.

Ercan Havaalanı ile ilgili ihale sürecinin de bu çerçevede değerlendirilerek, hem hukuğa hem de İnşaat Encümeni kararına aykırı olarak, önceki hükümet döneminde Taşyapı İnşaat Taahüt Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ye verilmiş olan müteahhitlik izninin bir an önce iptal edilmesini ve Taşyapı İnşaat’tan da tüm müteahhitlerimiz için geçerli olan 19/98 sayılı Yapı İnşaatı ve Teknik İşler Müteahhitleri Kayıt ve Denetim Yasası’na uygunluk talep edilmesini bekliyoruz.

Söz konusu firmanın, Ercan Havaalanı ile ilgili ihale sözleşmesinde yer alan ‘daha önceden havaalanı yapmış ve bitirmiş olmak’ ve 19/1998 Yapı İnşaatı ve Teknik İşler Müteahhitleri Kayıt ve Denetim Yasası’nda yer alan ‘yerli bir firma ile çalışma zorunluluğu’ şartlarına uymadığını bir kez daha hatırlatmakta fayda görüyoruz.”