Gürcafer: “Nereden gelirse gelsin, insanın emeğinin karşılığı verilmeli”

27 Eylül 2017

KTİMB Başkanı Cafer Gürcafer, KTSO Başkanı Mustafa Kaymak’ın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı  Ersan Saner’i ziyaretinde, yabancı işçilerin ücretleri ile ilgili açıklamasını değerlendirdi. Kaymak’ın sözlerinin amacını aştığını ve yanlış anlaşılmaya sebebiyet verdiğini düşündüğünü belirten Gürcafer, yabancılara daha düşük ücret ödenmesinin insani olarak kabul edilemez olmasının yanı sıra ekonomik akıldan da uzak olduğunu vurguladı. Gürcafer, “İnsan insandır, nereden gelirse gelsin emeğinin karşılığını vermek lazım” dedi.

Yabancılara daha düşük ücret ödenmesinin ne insani olarak ne de ekonomik olarak doğru olmadığını ifade eden KTİMB Başkanı Cafer Gürcafer sözlerini şöyle konuştu:

“Konuyu insani boyutu ile değerlendirirsek; yabancı ülkelerde düşük ücretlere çalışmış olan biz Kıbrıslı Türkler bu konuda acılar yaşamıştır. Kıbrıs Türk Toplumu, 1980li ve 1990’lı yıllarda yoğun bir şekilde Avrupa’ya ve özellikle de ingiltere’ye çalışmaya gider; oralarda yabancı işgücü olarak yarı fiyatı ücretlere çalışırdı. Vurgulamak isterim ki insan insandır ve nereden gelirse gelsin emeğinin değerini vermek zorundayız.

“İŞÇİ – İŞVEREN KAVGASI KÖRÜKLENMEMELİ”

Ekonomik boyutuna bakarsak, yanınızda çalışan insan ürettiğiniz ürünün en önemli parçasıdır. O mutlu olduğu sürece kaliteli ürün elde edersiniz. Rekabet edebilmek için, insanın alın terinin değerini aşağı çekmek doğru bir yaklaşım değildir. Esas yapılması gereken elektrik, su, hammedde gibi ana girdi maliyetlerini aşağıya çekmek ve pazarlamaya yoğunlaşmaktır.

Bu noktada tüm kesimleri sağ duyuya davet ediyorum. Toplumsal uzlaşıya ihtiyaç duyduğumuz bir dönemden geçiyoruz. Dolayısıyla işçi – işveren kavgasını körüklemek yerine, daha mantıklı yaklaşımlarla sorunlara yaklaşmalıyız.”