Doğu Bölgesi İmar Planı için toplantı gerçekleştirildi

24 Ekim 2017

Ülkesel fizik planına bağlı olarak Gazimağusa, İskele Ve Yeniboğaziçi Belediyeleri’nin ortaklaşa yürüttükleri 3 bölgenin sınırlarını içeren imar planı çalışmaları kapsamında Belediye Başkanları ve İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer’in de katılımıyla Gazimağusa Belediyesi’nde bir toplantı yapıldı.

İsmail Arter

Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter konuşmasında, ülkemizin ve bölgemizin çok süratli gelişmeşinin yapılaşmayı da beraberinde getirdiğini, ülkemiz ve Gazimağusa için imar planlarının hazırlanmasının aciliyetinin ortada olduğunu, Gazimağusa imar planının yapılmasının göreve geldiği 2014 ve öncesinde de konuşulan bir konu olduğunu ancak Şehir Planlama Dairesi’nin ülkesel fizik planının daha önce olması gerektiğini düşündüğü için ülkesel planı yapmaya yöneldiğini söyledi. Arter, Hem Gazimağusa hem da ülkesel planın geç kalınmış çalışmalar olduğunu, yapılaşma ve inşaatların artış hızına bakıldığına yapılacak plan çalışmalarının faydasının azalacağını, çalışmaların en kısa zamanda süratle bitirmek gerektiğini kaydetti. Şehir Planlama Dairesi’nin koordinesiyle 5-6 aydır devam eden imar planı çalışmalarına bağlı olarak kendilerinin Gazimağusa Belediyesi, Yeniboğaziçi Belediyesi ve iskele Belediyesi’yle  birlikte imar planı çalışması yürüttüklerini, halkın ve sivil toplum örgütlerinin görüşlerinin çalışmalarda önemli olduğunu belirtti. İnşaat Müteahhitleri Birliği’nin ülkemizde sivil toplum örgütü olarak kayda değer çalışmaları olduğunu ve görüşlerinin de çalışmalara ışık tutacağını ifade eden Başkan Arter,  birlik ve Cafer Gürtcafer ile sıkı temasları olduğunu ifade etti ve devam edecek süreçte temaslarının devam edeceğini sözlerine ekledi.

Katip Demir

Yeniboğaziçi Belediye Başkanı Katip Demir, Gazimağusa, İskele belediye başkanları müteahhitler Birliği başkanı ve Cafer Gürcafger’e ve şehir Planlama Dairesi ekibine teşekkür ederek konuşmasına başladı. Ülkenin sorunu olan imar planının 43 yıldır yapılması gerektiğini, bunun yapılmamasının çarpık yapılaşmaya neden olduğunu ifade ederek, şehir planlama dairesi öncülüğünde 3 belediye olarak imar planı çalışması yaptıklarını söyledi. Sorunu kökten çözmek için ve ülkeyi güncel ve Avrupai tarzda yapıya kavuşturabilmek için faydalı bir çalışma yaptıklarını, hükümetin de desteğiyle birlikte başaracaklarına inanç belirtti ve hayırlı olmasını diledi.

Cafer Gürcafer

İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer ise, kendilerine bu fırsatı verdikleri ve birlikte çalışmanın kapısını açtıkları için Belediye Başkanlarına teşekkür etti. Ada ülkesi olarak sınırlı kaynaklara sahip olduğumuzu ifade eden Gürcafer, varlık değerimiz ve zenginliklerimize sahip  çıkabilmenin yolunun geleceği planlamadan geçtiğini, yapacakları imar planını çok önemsediklerini ifade etti. Gürcafer varlık değerlerinin sınırlı olduğunu ve kontrollü kullanılması gerektiğini ifade ederek, ekonomik açıdan çarpık yapılaşmadan oluşan bir ülkeye

dönüşürsek cazibemizi yitireceğimize ve ekonomik olarak gerileyeceğimize, yabancıların ülkemize gelip konut sahibi olmak istememelerinin nedeninin  doğamızın güzelliği  ve insanımızın karakteristik özelliklerinden dolayı olduğunu ifade etti. “Biz sırf bir plan yapılsın diye plan yapılasını istemiyoruz” diyen Gürcafer, “Kıbrıs Türkünün bundan sonraki 20-30 yılını nasıl yaşamak istiyorsa o hassasiyetlerle planlayarak yaşaması gerektiğini, nasıl yaşamak istiyorsak siyasilerin öncülüğünde bunun vizyona ve plana dönüştürülmesi gerektiğini, planın bu derece kasaplı bir plan olması gerektiğini belirtti. Halkın da kendi geleceğiyle ilgili hazırlanacak plana ciddi şekilde katkı koyması ile başarılı olunacağına dikkat çeken Gürcafer, “bizim esasen peşinden koştuğumuz budur.belki bu bir ilk olacak. Ülkemizde gfeçmişte işmar planları yapoıldı, lşefkoşa’da yapıldı, şu anda Girne’de yapılıyor. Ama maalesef halktan yeterli duyarlılığı ve katılımı göremiyoruz. Yeterli duyarlılık ve katılımın olmaması da bir yerde boşluklara sebebiyet veriyor ve zaafiyete dönüşüp kötü sonuçlara neden oluyor” diye konuştu.

Gürcafer, Sivil toplum örgütleri olarak belediye başkanlarından beklentilerinin halkın aktif katılımını sağlayarak bu bölgede kendi geleceğimizi i hem ülkemize hem dünyaya örnek olacak bir planlamaya dönüştürmek olduğunu ifade ederek, bu heceanı ve hassasiyeti 3 belediye başkanında da gördüğünü söyledi.ç Müteahhitler Birliği olarak hem lojistik destek vermek hem de halkla birlikte çalışimaya katkı koymak için ellerinden geleni yapacakların belirterek, ilk olarak 3 bölgeden düşünürler, teknik kişiler, akademisyenler ve siyasetçilerin katılacağı bir panel düzenlemeyi düşündüklerini söyledi.